Veganský banánový chlebík

Jeden recept na banana bread (resp. banana bread muffiny) už na blogu máme. Pořád mi ale chlebík nepřišel dost banánový a hledala jsem další kombinace surovin tak, aby byla banánová chuť víc výrazná. I kvůli tomu jsem volila veganskou variantu, mám tak trochu pocit, že ve vegan jídlech je vždycky o něco víc cítit chuť jednotlivých ingrediencí v receptu, navíc banán funguje dobře jako pojící prvek těsta, takže vejce můžeme snadno z receptu vypustit.

Oproti staršímu receptu je tento chlebíček více vláčný a celkově prostě banánovější! Myslím, že je to i tím, že se banán v tomto receptu nemixuje na hladké pyré, ale jen se rozmačká vidličkou, v těstu tedy zůstanou kousky banánu.

Ingredience

  • 6 banánů – ideálně už hodně zralých s hnědými skvrnami na slupce
  • 300 g polohrubé mouky (může být i žitná nebo špaldová, ale chlebík pak bude více tuhý)
  • 1 lžička jedlé sody
  • 1 lžička prášku do pečiva
  • 1 lžička mleté skořice
  • špetka soli
  • 100 ml kokosového oleje
  • 100 ml vody
  • 2 polévkové lžíce chia semínek
  • 4 lžíce javorového sirupu (nebo jakéhokoli jiného sirupu, případně cukru)
  • ořechy, čokoláda pro přidání do chlebíku

Postup přípravy

Těsto samotné

Prvně si odměříme 100 ml vody, do kterých přidáme dvě zarovnané lžíce chia semínek, zamícháme a semínka necháme (cca 5 min) nabobtnat.

Zralé banány rozmačkáme vidličkou na kaši, mohou v ní zůstat kousky banánu. Banány by měly být již velmi zralé až mírně přezrálé, takže půjdou rozmačkat snadno. Do banánů přidáme kokosový olej, skořici, špetku soli a javorový sirup, vše společně promícháme. V druhé míse smícháme mouku jedlou sodu a prášek do pečiva.

Po cca 5 minutách zkontrolujeme chia semínka, měla by nasát vodu a vytvořit gel konzistencí podobný vaječnému bílku, klidně i o něco hustší. Pokud by byl gel moc hustý, nebo třeba pokud by semínka vyloženě ztvrdla, přidejte ještě trochu vody a zamíchejte. Každý druh semínek váže vodu trochu jinak, takže množství vody a semínek nelze úplně přesně stanovit, ale konzistenci snadno vyladíte ředěním.

Troubu si předehřejeme na 180 stupňů.

Do banánového těsta přidáme i chia gel a znovu promícháme. Následně do směsi zapracujeme i moučnou směs se sodou a práškem do pečiva.

Na závěr přidáme ořechy, případně čokoládu, rozinky, nebo jiné ingredience, kterými můžeme chlebík „vytunit“. Případně je možné až po upečení navrch chlebíku ještě poklást čokoládu, která se na teplém těstu rozteče a vytvoří polevu. Když se pak do ještě rozteklé čokolády pohází ořechy, vypadá to efektně!

Pečení

Formu na chleba vymažeme olejem a vysypeme moukou a těsto do ní vlijeme. Lze použít i formu na bábovku nebo košíčky na muffiny pokud formu (hřbet) na biskupský chlebíček nemáte.

Chlebík pečeme na 180 stupňů cca 70 minut, před vytažením z trouby doporučuji klasický „špejlový test“ (špejlí propíchneme chlebík, když se na špejli nic nenalepí, vytáhneme jej z trouby) – délka pečení se může lišit podle formy a trouby. Pokud byste z těsta pekli muffiny, upravte délku pečení podle velikosti muffinů na cca 30 minut – ideálně zase potvrdit špejlovým testem.

Závěrem doladit

Jak už jsem psala výše, na upečený vlahý chlebík můžete poklást čokoládu, která se rozpustí, a doladíme ořechy. Chlebík nechte pořádně vychladnout a až potom krájejte plátky – teplý by se vám drolil a zbytečně by vypustil část vláhy, která má zůstat uvnitř ?

Já osobně dávám přednost samotnému banana chlebíku a plátek jím samotný třeba jako bábovku ke kávě. Někdo má ale naopak raději ještě chlebík „obložit“ plátky čerstvého banánu, marmeládou, nebo šlehačkou. U banana breadu jsou možnosti neomezené a každý si přijde na své.

Přidat komentář

Tvůj e-mail nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *


Pošlete nám svůj výtvor. :)
Prosíme ve formátu PNG či JPG a max. 10 MB

Mohlo by se Ti líbit