Vykrajované hnětýnky

Recept na vykrajované hnětýnky

Hnětýnky (ačkoli my jim říkáme krátce hnětynky) jsou tradičním pokrmem, který se na Šumavě a v jejím okolí připravuje během posvícení (proto se jim také někde říká „posvínecké placky“). Těsto připomíná vánoční cukroví, liší se ale velikost a způsob zdobení. Tento recept máme od Lukyho maminky, která dodnes hnětynky na podzim každoročně připravuje, a to hned v několika variantách. V případě tohoto receptu jde o vykrajovanou variantu hnětynek s cukrem, případně s cukrovou, nebo čokoládovou polevou.

Ingredience

Na hnětýnky

  • 400 g polohrubé mouky
  • 250 g másla (ideálně jihočeského)
  • 130 g cukru moučka
  • 2 žloutky
  • 1 vanilkový cukr
  • 1/2 lžíce rumu

Na čokoládovou polevu

  • 100 g čokolády na vaření
  • 15 g ztuženého tuku

Na cukrovou polevu

  • 125 g moučkového cukru
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • 2 lžíce vody nebo horkého mléka

Postup přípravy

Příprava hnětýnek

Máslo necháme chvíli odstát při pokojové teplotě, aby změklo.

Poté do mísy prosejeme polohrubou mouku, cukr a přidáme oddělené žloutky, povolené máslo a půl lžíce rumu. Vše společně vypracujeme na vláčné ale nelepivé těsto. Poté vyndáme těsto z mísy a na pomoučněném válu po kouskách rozválíme do tloušťky asi 5 mm.

Následně vykrajujeme k tomu určenými formičkami (v podstatě jde o velké formičky na cukroví) jednotlivé hnětýnky a pokládáme ve formičce na plech s pečícím papírem. Hnětynky pečeme ve formičce, aby si udržely tvar a „nerozjely“ se do stran, místo toho nám pěkně „vzejdou“ nahoru. Jelikož se hnětynky pečou přímo ve vykrajovátkách, je nutné mít jich v zásobě dostatečný počet – standardně jste určitě zvyklí mít od každého vykrajovátka po jednom, tady to tak bohužel nejde. Abyste počet formiček, které musíte koupit, alespoň trochu snížili, můžete použít i menší vykrajovátka na linecké, je nutné ale využít jednoduché tvary (kolečka, srdíčka…), aby se hnětynky nelámaly.

Vkládáme do rozehřáté trouby a pečeme na 170, maximálně 175 stupňů tak, aby si udržely světlou barvu, neměly by tedy být dozlatova. Vždy je lepší, když je hnětynka pečená spíše málo, aby byla vláčná a nikoli tvrdá suchá.

Plech vyndáme z trouby a po chvilce opatrně vytáhneme formičky směrem nahoru, hnětýnky zůstanou na plechu, kde je ještě necháme vychladnout.

Hnětynky si buď můžeme posypat moučkovým cukrem, nebo je po vychladnutí přelijeme polevou, na které posázíme cukrové ozdoby.

Hotové vykrajované hnětýnky

Čokoládová poleva

Čokoládu na vaření rozpustíme ve vodní lázni společně s tukem. Lžičkou naneseme opatrně čokoládu na hnětynky. Ihned posázíme speciálními cukrovými ozdobičkami na hnětynky. Na internetu jsme je našli například tady. Nebo si udělejte koncem září výlet do Strakonic, kde ozdoby seženete během místní Václavské pouti. :)

Cukrová poleva

Prosejeme moučkový cukr, který zalijeme ohřátým mlékem (či vodou). Směs by měla být spíše řidší, aby se snadno nanesla na hnětýnky, ale zároveň tak hustá, aby rychle zaschla a nerozmáčela hnětynku takže konzistenci podle pocitu buď naředíme mlékem / vodou, nebo zahustíme cukrem. Dochutíme citronovou šťávou, abychom získali potřebnou kyselost. Hotovou polevu opět ihned lžičkou naneseme na hnětynky a přidáme cukrové ozdoby.

Skladování

Hnětýnky vždy skladujeme v uzavřené nádobě, jinak vysychají a tvrdnou. Měly by ale naopak vydržet vláčné a křehké.

Přidat komentář

Tvůj e-mail nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *


Pošlete nám svůj výtvor. :)
Prosíme ve formátu PNG či JPG a max. 10 MB

Mohlo by se Ti líbit