Čokorál

Čokorál - čokoládový dort z mascarpone, recept

Luky miluje čokoládové dorty – ideálně kombo čoko-korpus + čoko-krém. To já zase ne. Čokoládové piškoty mě baví, k tomu se mi ale hodí nejvíc bílé krémy, takže mascarpone, šlehačka, tvaroh, prostě hlavně ať je to pořádně krémové (a tučné). =D Máme na blogu i fitness recepty, ale o tom jindy… U tohohle dortu kalorie prosím nepočítejte. 😊

Takže jsem si upekla jeden „me gusta“ čokodort. Kakaový korpus a krém z mascarpone a šlehačky – za mě top. Chtěla jsem ho navrchu nazdobit trochu jinak než ostatní dorty – pro jednou jsem nechtěla, aby byl dort úplně souměrný a každý kousek po ukrojení stejný. Navrch dortu jsem náhodně pokladla maliny a mezi ně cukrářským sáčkem nanesla krém. Jestli se divíte názvu tohohle receptu, dort se jmenuje čo-korál protože mi dort z pohledu svrchu připomíná korálový útes. Lukymu teda připomíná ježka, ale „Čokoježka“ jsem zavrhla. Nakonec je to dort podle mě, žejo?!

Ingredience

Na korpus

 • 4 vejce
 • 90 g třtinového cukru
 • 4 lžíce oleje
 • 140 g hladké mouky
 • 30 g kakaa
 • 1 lžička prášku do pečiva
 • Špetka soli

Na krém

 • 250 g mascarpone
 • 250 ml smetany ke šlehání 33 %
 • 1 vanilkový cukr

Na ozdobu

 • maliny nebo jiné ovoce

Postup přípravy

Těsto a pečení

Vejce rozklepneme a oddělíme žloutky od bílků. Bílky vyšleháme se špetkou soli do polotuhého sněhu, následně zašleháme postupně cukr. S cukrem vyšleháme sníh dotuha. Potom snížíme otáčky na minimum a přidáváme střídavě po jednom žloutku a jedné lžíci oleje – další zašleháváme vždy až ve chvíli, kdy je směs spojená. Takto postupně přidáme veškeré žloutky a olej.

Troubu předehřejeme na 160 stupňů.

V druhé misce smícháme mouku, kakao a prášek do pečiva. Postupně budeme moučnou směs zapracovávat do vaječné – teď už ale ne šlehačem, ručně. Stěrkou budeme těsto „překlápět“, abychom do něj mouku zapracovali. Těsto bude postupně houstnout. Když zapracujeme veškerou moučnou směs, přemístíme těsto do vymazané a vysypané dortové formy, těsto rozhrneme do krajů.

Pečeme na 160 stupňů cca 40 minut.

Před vytažením z trouby zkontrolujeme špejlí, jestli je dort uvnitř upečený – když do upečeného dortu zapíchneme špejli, nesmí na ni ulpět neupečené těsto.

Korpus necháme vychladnout.

Krém a finalizace

Připravíme si krém – do větší mísy dáme mascarpone, smetanu ke šlehání a vanilkový cukr a společně směs vyšleháme do tuhého krému. Nejprve šleháme na nízké otáčky, aby se husté mascarpone spojilo se smetanou, potom otáčky zvyšujeme abychom krém vyšlehali do tuha.

Vychladlý korpus v polovině horizontálně prořízneme, případně seřízneme i vršek dortu, pokud nám vyběhl více ve středu a vznikl nám „kopeček“. I když těsto vždycky před pečením rozhrnu rovnoměrně po celé formě, stejně se mi často stane, že veprostřed korpus vyběhne výš než po stranách – takže vršek dortu seřezávám často.

Čokoládový dort s marcarpone krémem a malinami - čokorál - recept

TIP: Seříznutý korpus nevyhazuji, ale většinou rozdrobím a udělám z něj „skleničkový dezert“ – do skleničky vrstvím rozdrobený korpus a zbytek krému (nebo pokud krém nezbyde, tak třeba jogurt, který máme doma pořád) – a druhý den mám aspoň svačinku do práce.

Proříznutý korpus plníme krémem – na náplň bychom měli spotřebovat o něco málo více než polovinu krému. Zbylý krém nanášíme cukrářským sáčkem mezi nerovnoměrně pokladené maliny pro vytvoření korálového efektu. Nebo si povrch dortu nazdobte úplně jinak podle sebe a dejte nám vědět, jak jste si jej pojmenovali vy. 😊

Čokorál - čokoládový dort s malinami a krémem z marcarpone - recept

Vaše čokorály:

Přidat komentář

Tvůj e-mail nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *


Pošlete nám svůj výtvor. :)
Prosíme ve formátu PNG či JPG a max. 10 MB

Mohlo by se Ti líbit