Medové perníčky

Recept na medové perníčky

Znáte to, Vánoce už jsou na obzoru. Pokud si už chcete navodit vánoční atmosféru, ačkoli ten pravý shon ještě úplně nezačal, udělejte si svařák a pusťte se do perníčků. Ještě nemusíte spěchat, máte na všechno dost času, v klidu si vychutnejte tu pohodu a vůni koření.

Upečené perníčky necháte do Vánoc ještě uležet (pokud je nesníte dřív, než Vánoce začnou). Zdobit můžete hned po upečení, nebo až později, až na to budete mít náladu. Nebo je prostě ozdobte jen mandlemi jako my.

Ingredience

Na perníčky

  • 40 g másla
  • 60 g medu
  • 90 g moučkového cukru
  • 2 lžíce kakaa
  • 1 lžíce perníkového koření (mletá skořice, zázvor, badyán) + půl lžičky skořice navíc
  • 1 velké vejce
  • 2 lžíce rumu
  • 280 g hladké mouky (použily jsme žitnou, ale můžete i klasickou hladkou)
  • 1 lžička kypřícího prášku do pečiva

Na polevu

  • polovina bílku z jednoho vejce
  • 90 g cukru moučka
  • 1 lžička citronové šťávy

Postup přípravy

Těsto

V hrnci nebo mikrovlnné troubě rozehřejeme máslo, do rozehřátého másla přidáme med, následně i koření, kakao a rum. Přidáním dalších ingrediencí se směs ochladí, raději se ale ještě ujistíme, že má těsto pokojovou teplotu. V následujícím kroku totiž budeme do těsta přimíchávat vajíčko. Pokud bychom vejce přidali do teplého těsta, mohlo by se nám srazit.

Do těsta přidáme vejce a zapracujeme metlou, směs je v této fázi poměrně tekutá. V míse odvážíme mouku a promísíme jí s práškem do pečiva. Moučnou směs postupně zapracováváme do směsi tekuté – nejdříve metlou, když směs začne houstnout tak vařečkou, v poslední fázi rukama. Když do těsta zapracujeme veškerou mouku, zabalíme těsto do folie a necháme alespoň hodinu odležet v lednici.

Můžeme těsto klidně nechat odležet do druhého dne, před vykrajováním perníčků ho ale doporučuji z lednice vyndat s předstihem, aby stihlo trochu zvláčnět a dalo se bez problémů rozválet.

Odležené těsto rozdělíme na třetiny a postupně rozvalujeme těsto a vykrajujeme perníčky, které klademe na plech vyložený pečícím papírem (nebo vymazaný a vysypaný moukou, jestli dáváte přednost klasické variantě).

Medové perníčky

Pečení

Pokud budete perníčky zdobit mandlemi jako my, doporučuji je před pečením potřít rozšlehaným vejcem, následně poklást mandlemi a mandle ještě na povrchu jednou potřít (při pečení pak mandle lehce zhnědnou a hlavně k perníčkům přilnou). Pokud máte v úmyslu perníčky dále zdobit cukrovou polevou, doporučuji nepotírat vůbec, aby při zdobení vynikla matná hnědá barva.

Troubu si předehřejeme na 160 stupňů a každý plech pečeme 10 – 12 minut. Doba pečení záleží vždy na konkrétní troubě, takže perníčky v průběhu pečení kontrolujte, pokud víte, že vaše trouba peče například více na jedné straně, plech v průběhu pečení nezapomeňte otočit.

Hotové perníčky nechte vychladnout na tvrdé podložce, aby se vám nezkroutily a uchovávejte je v uzavřené nádobě, kde za cca týden hezky změknou. Ale dají se jíst i rovnou. K urychlení měknutí doporučujeme do dózy s perníčky přidat plátek chleba (někdy je doporučováno k perníčkům do nádoby přidat rozkrojené jablko, tam ale pozor na plíseň).

Medové perníčky

Klasické zdobení

Pokud chcete perníčky zdobit klasickou cukrovou polevou, připravte si cukrářský sáček s tenkou špičkou. Doporučuji dělat polevu pouze z poloviny bílku z jednoho vajíčka – bílek pojme opravdu hodně cukru a polevy je tak dostatek na celou dávku perníčků.

Do misky vlijeme bílek a citronovou šťávu, postupně přidáváme prosátý cukr moučka, který s tekutou směsí třeme, následně přidáváme další a další cukr a stále mícháme. Množství cukru v ingrediencích je orientační, záleží vždy na velikosti vejce a vlastnostech cukru, takže množství cukru přizpůsobte tomu, jak poleva vypadá. Ideálně by měla poleva při zvednutí lžíce dělat malé „krápníky“. Do polevy můžete dále přidat potravinářské barvivo, pokud chcete perníčky zdobit barevně.

Přidat komentář

Tvůj e-mail nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *


Pošlete nám svůj výtvor. :)
Prosíme ve formátu PNG či JPG a max. 10 MB

Mohlo by se Ti líbit