Grilovaný tuňák s lilkem a Portobello žampiony

Hotový grilovaný steak z tuňáka

Chutné rychlé jídlo jako dělané pro grilovací sezónu. V kuchyni ale gril dobře nahradí grilovací pánev. Celý pokrm je postaven na třech surovinách, které by měly být co možná nejkvalitnější – základem je samozřejmě čerstvý chlazený tuňák.

Ingredience

  • 4 steaky z tuňáka (ne méně než 3 cm vysoké)
  • 4 žampiony Portobello
  • 1 větší lilek
  • tymián, rozmarýn, bazalka
  • olivový olej
  • ocet balsamico
  • sůl, pepř

Postup přípravy

V misce společně vyšleháme emulzi balzamikového octu (80 ml) a olivového oleje (120 ml) s pepřem a solí. Přidáme pokrájenou bazalku a rozmarýn a promísíme společně ve hmoždíři. Půlku směsi rozlijeme na grilovací plech.

Žampiony očistíme, odřízneme nohy a rozčtvrtíme, lilek nakrájíme na kostky odpovídající velikosti rozčtvrcených klobouků a bohatě osolíme – pustí vodu, kterou odsajeme ubrouskem. Houby položíme hladkou stranou na plech, pokud se vejde, přidáme i osušený lilek. Zbytkem emulze houby a zeleninu přelijeme z vrchu, aby se dostala do klobouků. Přikryjeme fólií a necháme v lednici dle možností 1–3 hodiny uležet.

Připravená příloha
Připravená příloha

Před grilováním vyndáme tuňáka i přílohu z lednice, aby se oteplili na pokojovou teplotu. Tuňáka těsně před grilováním osolíme a opepříme z obou stran, posypeme trochou tymiánu a potřeme olivovým olejem.

Gril rozpálíme na vysokou teplotu a vložíme na něj plech s přílohou, ta se bude dělat asi 10 až 15 minut, lilek i houby by měly po vyjmutí z grilu být hotové mírně „al dente“.

Tuňáka dáváme na gril až na poslední 4 minuty, kdy jej velmi zprudka na roštu ogrilujeme z obou stran po dobu dvou minut. Je velmi důležité, aby tuňák nebyl zcela propečený, uvnitř musí minimálně z jedné třetiny zůstat růžový. S příliš nízkým masem takového stavu těžko docílíte. Po dokončení ihned podáváme, tuňáka můžeme na talíři dochutit trochou olivového oleje a několika zrníčky hrubé mořské soli, přílohu můžeme přelít emulzí z grilovacího plechu.

Hotový grilovaný steak z tuňáka

Přidat komentář

Tvůj e-mail nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *


Pošlete nám svůj výtvor. :)
Prosíme ve formátu PNG či JPG a max. 10 MB

Mohlo by se Ti líbit