Vaječný koňak

Domácí vaječný likér

Ingredience

  • 150 ml neslazeného kondenzovaného mléka
  • 250 ml smetany ke šlehání 33 %
  • 200 ml plnotučného mléka
  • 1 vanilkový lusk (nemusí nutně být)
  • 150 g cukru krupice (případně vanilkového)
  • 6 žloutků (pokud jsou vejce menší tak spíše 7)
  • 200 ml rumu nebo whiskey

Postup přípravy

Mléko, smetanu a kondenzované mléko vlijeme do hrnce a začneme zahřívat. Přidáme i cukr. Pokud máme vanilkový lusk, podélně ho rozkrojíme. Nožem z lusku vyškrábneme semínka, která přidáme k mléčné směsi. Do směsi přidáme i samotný vanilkový lusk, aby do mléka přešlo co nejvíce chuti. Směs s luskem přivedeme k varu, poté stáhneme mléčnou směs z plotny.

V dalším hrnci si připravíme vodní lázeň – potřebovat budeme misku o trochu větším průměru než má hrnec. V této misce rozšleháme žloutky. Do hrnce vlijeme vodu, kterou přivedeme k varu a nad vroucí vodu v hrnci umístíme mísu se žloutky (miska se nemáčí ve vodě, zahřívá se pouze párou). Do žloutků přimícháme část mléčné směsi a za stálého míchání ohříváme na vodní lázni.

Vaječná směs by měla ve vodní lázni po zahřátí zhoustnout, musíme ale směs stále míchat, aby se žloutky neuvařily. Pokud vám směs moc houstne, můžete přilít další část mléčné směsi. Vaječná směs je hotová, když v ní jde sotva udržet prst.

Hotovou žloutkovou směs stáhneme z vodní lázně a přidáme do ní postupně zbytek mléčné směsi. Když koňak vychladne, přecedíme ho skrz síto. Je totiž možné, že v něm budou malé vaječné sraženiny. Na závěr přimícháme rum, nebo whisky dle chutí. Já dávám cca 200 ml, ale záleží na vaší chuti, jestli chcete koňak říznější, nebo jemnější.

Podávat můžete za studena nebo za tepla, se šlehačkou nebo bez. 😊

A pokud hledáte tipy na dárky pod stromeček – doma vyráběné dárky často potěší více než ty kupované. V hezké lahvi je „vaječňák“ ideální adept. Jen dávejte pozor – musí zůstat v chladu, pod stromeček jej tedy dáváme až na poslední chvíli.

Přidat komentář

Tvůj e-mail nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *


Pošlete nám svůj výtvor. :)
Prosíme ve formátu PNG či JPG a max. 10 MB

Mohlo by se Ti líbit