Domácí pizza

Domácí pizza

Pizza je světovým fenoménem. Přestože dle použitých ingrediencí si můžete vybrat ze stovek variant, říká se, že ve světě existují jen dva druhy: italská pizza a pizza z ostatních zemí. Hlavní kouzlo spočívá zřejmě v atmosféře v italské pizzerii a maximální čerstvosti lokálních surovin.

Ta úplně nejlepší pizza je pak v Neapoli, kde se pokrm zřejmě zrodil. Každý Ital vám ale řekne, že nejlepší pizza je právě ta jeho.

Připravili jsme si pro vás recept na skvělou domácí pizzu, kterou si upečeme v zahradním grilu. Postup zvládne i začátečník.

Ingredience

Na těsto

  • 500 g super hladké mouky „00“
  • 2,5 dl vody o pokojové teplotě
  • půl kostky droždí
  • 1 lžíce extra panenského olivového oleje
  • špetka soli

Rajčatový základ

  • 150 g pasírovaných rajčat
  • oregano
  • trocha oleje, cukru a soli na dochucení

Ostatní ingredience

  • 150 g mozzarelly
  • další ingredience (bazalka, šunka, salám, žampiony, olivy, špenát, rukola, chutné sýry, ananas a jiné dle vaší oblíbené pizzy

Naše ingredience

Postup přípravy

Včasná příprava je základ

Hned na úvod je potřeba zmínit, že těsto na pizzu je ideální nechat kynout přibližně 12 hodin v chladu, takže je vhodné nezahálet a těsto si připravit s předstihem. Pokud pospícháte, lze samozřejmě nechat těsto nakynout během několika desítek minut v teple, ale nebude mít tu správnou konzistenci a chuť.

Jak na těsto

Půl dne předem si připravíme těsto. Budeme-li pizzu péct večer, stačí tedy těsto připravit ráno. Ideální je však vždy příprava večer o den dříve.

Příprava je velmi jednoduchá, v kuchyňském robotu postupně smícháme mouku a vodu, přidáme kvasnice, olivový olej a trochu soli. Kdo nemá robota, tak hezky ručně prohněte, až je těsto hladké a nelepí.

Následně těsto rozdělíme na dvě poloviny (uválíme válečky, nebo kuličky), zabalíme do fólie a necháme alespoň půl dne v lednici nakynout.

Rajčatový základ

Pasírovaná rajčata ochutíme oreganem, trochou cukru a soli a olivovým olejem extra virgin. Pokud si chcete s pizzou skutečně vyhrát, můžete si spařit domácí rajčata, která oloupete a rozmixujete a ideálně trochu svaříte, aby základ zhoustl.

Pizza na plech

Plech lehce pomažeme olejem a vložíme na něj jeden rozpracovaný bochánek připraveného těsta (zkušenější mohou udělat ručně pizzu kulatou, jiní se spokojí s vyváleným těstem a vyloží s ním celý plech – hranatou pizzu často dostanete právě v italské Neapoli, tak proč ne? :)).

Rajčatový základ

Následně naneseme polovinu připraveného rajčatového základu a mozzarelly (zbytek na druhou pizzu). Doporučujeme sýr nastrouhat a rovnoměrně nasypat, někomu ale může víc chutnat mozzarella na tenké plátky. Pak stačí už jen několik lístků bazalky (nebo pesta) a máte dokonalou Margeritu.

Nastrouhaná mozzarella

Ostatní ingredience naneseme dle chuti. My jsme zkusili jednu pizzu se sušenou šunkou a bazalkou a druhou napůl s klasickou šunkou a salámem a žampiony, pod kterou si v ČR zpravidla představíme pizzu se šunkou a žampiony (v Itálii by nejspíš obsahovala také artyčoky a olivy).

Připravená pizza se sušenou šunkou

Jak péct pizzu

V zahradním krbu máme tu výhodu, že díky ohni můžeme poměrně snadno dosáhnout požadované teploty okolo 300 °C. Nemáte-li tuto možnost, doporučujeme zkrátka zapnout kuchyňskou troubu na maximum a pizzu péct, dokud nebudou okraje krásně zlaté (zpravidla to bude asi 10 až 20 minut dle teploty, při které pečete).

Krb nechte nejprve prohřát
Krb nechte nejprve prohřát

Pokud volíte zahradní gril, doporučujeme jej nejprve krb s předstihem roztopit (ideálně např. hodinu předem) a před vložením pizzy nechat plameny pohasnout, až zbydou jen žhavé uhlíky s drobnými plameny. Pizza se tak bude skutečně péct díky teplu, které bude rovnoměrně sálat ze stěn krbu jako v pravé „pizzařské“ peci. V případě, že byste rozdělali velký plamen a hned po několik minutách pizzu vložili, bude spíše grilovaná (spálíte ji zespodu a povrch bude naopak syrový), což vám moc chutnat nebude.

Pizzu pečeme na mírnějším ohni, přímo pod plechem by pak měly být jen uhlíky (i my jsme u první pizzy z obrázku ještě měli počkat).
Pizzu pečeme na mírnějším ohni, přímo pod plechem by pak měly být jen uhlíky (i my jsme u první pizzy z obrázku ještě měli počkat).

Pizzu rozkrájíme na dílky a ideálně na zahradě v rodinném kruhu konzumujeme s dobrým pivem či (italským) vínem.

Naše druhá pizza
Naše druhá pizza

Přidat komentář

Tvůj e-mail nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *


Pošlete nám svůj výtvor. :)
Prosíme ve formátu PNG či JPG a max. 10 MB

Mohlo by se Ti líbit