Domácí granola

Granola - Recept

veganAsi nejjednodušší věc, kterou můžete upéct. Troufám si říct, že to zvládne osmileté dítě. A přitom pokaždé, když někam jedeme a vezmu ji s sebou k snídani, jsou všichni nadšení a nechtějí nic jiného. No vlastně, jen pokud neudělám lívance kynuté přes noc, to je potom jiná… Řeč je o domácí granole, neboli pečeném müsli – prostě smícháte vločky s olejem a medem, přidáte, co máte nejradši, dáte zapéct. A to je vážně všechno! Sepsala jsem vám recept na granolu s mandlemi a skořicí, kterou mám nejradši já. Ale můžete přidat cokoli dalšího.

Ingredience

  • 300 g vloček – nejraději používám pšeničné a žitné, ale můžete dát klidně ovesné nebo jakékoli jiné
  • 50 g kokosového oleje – můžete použít i jiné, ale kokosový nejlépe voní
  • 50 g medu
  • čajová lžička skořice
  • 100 g mandlí (ideálně se slupkou)

Postup přípravy

V mikrovlnné troubě nebo na sporáku rozehřejeme kokosový olej s medem a zamícháme. Přidáme skořici a tekutou směs vlijeme do vloček. Rukama směs pořádně promícháme a promačkáme, aby se olej dostal všude.

Troubu rozehřejeme na 150 stupňů. Plech vyložíme pečícím papírem a rovnoměrně na něj rozprostřeme směs vloček. Dáme pozor, aby byla vrstva skutečně rovnoměrná a nižší části se nepálily.

Plech vložíme do trouby na 30 minut. V polovině pečení granolu promícháme, aby se opekla rovnoměrně.

Mandle můžeme do granoly přidat buď celé, nebo je rozkrájet. Já je většinou krájím podélně na poloviny. Mandle přidám ke granole na posledních 5 minut pečení, aby se rozvoněly, ale nespálily.

Po 30 minutách plech vytáhneme z trouby a granolu necháme vychladnout (většinou nechávám přes noc). Hotovou granolu plním do uzavíratelných nádob. Spotřebujte ji do 14 dní.

Já jím granolu s jogurtem a čerstvým ovocem k snídani, takže do ní už žádné další komponenty nepřidávám. Ale podle vaší chuti do ní můžete přidat sušené ovoce (třeba kokos a brusinky jsou skvělé), semínka, anebo kakao či čokoládu. Čokoládu ale přidávejte až po vychladnutí… 😊 Často se do granoly přidávají lískové ořechy, nebo ořechové máslo (lze jím nahradit část oleje v receptu).

Granola s jogurtem a borůvkami

Přidat komentář

Tvůj e-mail nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *


Pošlete nám svůj výtvor. :)
Prosíme ve formátu PNG či JPG a max. 10 MB

Mohlo by se Ti líbit